Dokumenty rozliczeniowe

Początek  Poprzedni  Następny

Na płatniku składek ciąży obowiązek obliczania, potrącania z przychodów ubezpieczonych, rozliczania oraz opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne za każdy miesiąc kalendarzowy. Płatnik zobowiązany jest również rozliczać należne składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (jeżeli ma obowiązek ich opłacania) za każdy miesiąc kalendarzowy.
Płatnik uprawniony do wypłaty ubezpieczonemu świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń finansowanych z budżetu państwa, podlegających potrąceniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, dokonuje w deklaracji rozliczeniowej także rozliczenia wypłaconych świadczeń.

 

 

W menu Dokumenty/Dokumenty ZUS dostępne są wszystkie poniżej opisane dokumenty rozliczeniowe:

ZUS RCA – miesięczny raport imienny, o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach, dla płatników uprawnionych do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (wypłaty stanowiące podstawę składek);
ZUS RZA - raport imienny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym;
ZUS RSA - raport imienny o wypłaconych świadczeniach, zasiłkach  i przerwach w opłacaniu składek;
ZUS DRA - zbiorcza miesięczna deklaracja rozliczeniowa;

 

UWAGA!

ZUS RMUA - raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej sporządzamy w programie 'CPW' na podstawie ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA lub bezpośrednio w PP.

ZUS RRUA - raport roczny dla osoby ubezpieczonej sporządzamy w programie 'CPW' na podstawie ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA lub bezpośrednio w PP.

 

 
Dokumenty składkowe powinny, oprócz danych identyfikacyjnych ubezpieczonego i kodu tytułu ubezpieczenia, zawierać kwoty podstaw wymiaru składek oraz kwoty składek, które program wyliczy na podstawie wartości parametrów znajdujących się w programie, w oparciu o zasady finansowania składek. W programie wartości składek wpisujemy w menu Konfiguracja/Wartości stałe w zakładce "Stałe ZUS".

 

Do wyliczania składek na poszczególne ubezpieczenia niezbędne są wartości następujących parametrów:

1.składka na ubezpieczenie emerytalne – stopa procentowa składki na ubezpieczenie emerytalne,
2.składka na ubezpieczenie rentowe – stopa procentowa składki na ubezpieczenie rentowe,
3.podstawa wymiaru składki oraz składka na ubezpieczenie chorobowe - kwota ograniczenia podstawy na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, kwota przeciętnego wynagrodzenia dla dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz stopa procentowa składki na ubezpieczenie chorobowe,
4.składka na ubezpieczenie wypadkowe – stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe,
5.składka na ubezpieczenie zdrowotne - stopa procentowa składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Deklaracje rozliczeniowe należy składać w okresach miesięcznych, w następnym miesiącu po miesiącu, którego deklaracja dotyczy, w terminie do:

10-ego - prowadzący działalność gospodarczą nie zgłaszający innych osób do ubezpieczeń;
15-ego - prowadzący działalność gospodarczą zgłaszający do ubezpieczeń inne osoby (nawet, jeżeli formalnie zgłasza je płatnik: jednoosobowa spółka z o.o., spółka cywilna, jawna, komandytowa, partnerska).

W wyżej wymienionych terminach należy zapłacić składki ZUS wynikające z deklaracji.

 

Wszystkie deklaracje rozliczeniowe tworzymy po zakończeniu naliczania list wynagrodzeń.