ZUS RSA

Początek  Poprzedni  Następny

Płatnik składek sporządza formularz ZUS RSA w celu przekazania informacji o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek (musi być zaznaczona na TAK opcja "firma uprawniona do rozliczeń bezimiennych ZUS w menu Dane firmowe/ zakładka Dane ewidencyjne).

 
Na formularzu ZUS RSA płatnik sporządza:
- raport miesięczny,
- raport korygujący.

Formularz ZUS RSA stosuje się także w przypadku korygowania danych przekazanych do ZUS na wycofanym już formularzu ZUS RGA.

 

Po wejściu do menu Dokumenty/Dokumenty ZUS/RSA możemy utworzyć dokumenty rozliczeniowe ZUS RSA - w zakładce "Zbiorczo" klikamy na ikonę ikona_dodaj_nowy_rekord.

Pojawi się okno dialogowe, w którym definiujemy, czy ma powstać:

deklaracja pusta, do której następnie wybierzemy pracowników.
automatycznie wygenerowana zawartość paczki. Ten tryb uwzględnia wszystkich pracowników: posiadających umowę o pracę oraz objętych ubezpieczeniem (decyduje o tym ustawienie schematu ubezpieczenia w menu Kartoteki/Kartoteka osobowa/Dane ubezpieczeniowe).

Poza tym w oknie dialogowym definiujemy miesiąc i rok, których dotyczy tworzona deklaracja:

 

ZUS RSA - okno wyboru trybu tworzenia deklaracji.

 

 

W tabeli okna głównego pojawi się nowy rekord - nowa deklaracja. W kolumnach tabeli (dostępnych do pokazania/ukrycia na ekranie w menu kontekstowym) można odczytać: Symbol deklaracji, Okres deklaracji, Data wypełnienia, Symbol wersji, Wysłana do e-Płatnik:

 

 

ZUS RSA - tabela okna głównego w zakładce "Zbiorczo"

 

 

Zazwyczaj korzysta się z funkcji generacji automatycznej, dzięki której program tworzy raport z danego miesiąca, uwzględniający wykaz wszystkich rodzajów i okresów przerw w opłacaniu składek przez pracowników.

 

Są dwie możliwości rozliczania absencji:

A) według okresu. W skład tych absencji wchodzi:

Urlop Wychowawczy
Urlop Wychowawczy Na Dziecko Wymagające Opieki
Służba Wojskowa
Urlop Bezpłatny
Urlop Bezpłatny W Celu Pracy U Innego Pracodawcy
Dzień Usprawiedliwiony Niepłatny
Dzień Nieobecności Nieusprawiedliwionej                 
Choroba Bez Prawa Do Zasiłku

B) według okresu rozliczenia (jeśli jeszcze zostało nie rozliczone to liczone jest według miesiąca absencji). W skład tych absencji wchodzi:

Wynagrodzenie Chorobowe
Zasiłek Chorobowy
Zasiłek Chorobowy Z Ubezpieczenia Wypadkowego
Dodatkowy Urlop Macierzyński
Urlop Rodzicielski
Urlop Macierzyński
Urlop Macierzyński Udzielany Łącznie Z Urlopem Rodzicielskim
Zasiłek Opiekuńczy Na Dziecko
Zasiłek Opiekuńczy Nad Noworodkiem
Zasiłek Opiekuńczy Na Członka Rodziny
Świadczenie Rehabilitacyjne
Świadczenie Rehabilitacyjne Z Ubezpieczenia Wypadkowego
Urlop Tacierzyński
Urlop Macierzyński W Trakcie Wychowawczego

 

Jeżeli, któraś z absencji wymieniona z w punkcie A zostanie rozliczona z innym miesiącem np. kwietniowa z majem, to program pokaże komunikat o możliwej potrzebie zrobienia korekty.

 

 

Jeśli wybraliśmy opcję zawartości paczki pole radiowe_pusta, to w następnym kroku należy dodać do niej właściwych pracowników. Operacji tej dokonujemy w środkowej zakładce podokna zatytułowanej "Specyfikacja" (rozdziały III-X).

Po naciśnięciu na ikonę ikona_dodaj_nowy_rekord i potwierdzeniu dodania nowej pozycji, wyświetli się okno wyboru pracownika według działów, gdzie zaznaczamy pola wyboru przy interesujących nas nazwiskach:

 

 

Okno wyboru pracowników według działu

 

Po kliknięciu na link link_zatwierdz, program prosi o podanie rodzaju deklaracji ZUS RSA:

 

ZUS RSA_okno_rodzaj_tworzonej_deklaracji

 

Jeśli wybierzemy opcję:

Dla nieobecności - pojawi się okno wyboru nieobecności dla danego pracownika. W tabeli okna dysponujemy wykazem nieobecności z określanego przez nas przedziału czasowego: z miesiąca, z roku lub wszystkie.

 

ZUS RSA - okno wyboru nieobecności pracownika.

 

Wybieramy właściwą nieobecność Pole wyboru_kontrolka_ z_V i potwierdzamy naciskając link link_zatwierdz.

 

 

Jeśli wcześniej zaznaczyliśmy kilku pracowników, aby sporządzić dla nich raport ZUS RSA - kolejno będą się otwierać powyższe okna wyboru nieobecności dla każdego z nich.

 

Puste dokumenty - powstanie pusty formularz, w którym dopiero w następnym kroku będziemy przypisywać pracowników
Autogeneracja - program automatycznie wygeneruje wszystkie okresy nieobecności/świadczeń pracowników.

 

 

ZUS RSA - automatycznie wygenerowany wykaz wszystkich rodzajów i okresów przerw w opłacaniu składek w danym miesiącu

 

Każda przerwa w opłacaniu składek stanowi oddzielną pozycję w tabeli i zawiera: imię i nazwisko pracownika, kod przerwy ZUS, okres i liczbę dni nieobecności, kwotę świadczenia (kwota zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego brutto). Pojawiające się tutaj dane program pobiera z naliczonej Listy wynagrodzeń oraz Nieobecności w Statystyce czasu pracy. Poszczególne kolumny tabeli dostępne są do pokazania/ukrycia na ekranie w menu kontekstowym.

 

W przypadku pozycji dotyczących świadczeń płaconych przez ZUS konieczne jest,aby była podana kwota świadczenia.

 

Dla tego samego pracownika każdy okres nieobecności/świadczeń powinien stanowić oddzielną pozycję.

 

 

 

Będąc w zakładce "Specyfikacja", dla zaznaczonej pozycji, w oknie jeszcze niższego rzędu możemy sprawdzić i uzupełnić podrozdziały deklaracji, które są rozbudowane:

 

ZUS RSA - podrozdziały zakładki "Specyfikacja" 

 

Dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej oraz kod tytułu ubezpieczenia dostępne są w polach tylko do odczytu.

W rozdziale III.B. korzystając z listy słownikowej możemy zmienić Kod świadczenia/przerwy. Po kliknięciu na strzałkę listy wyboru strzalka_lista_slownikowa pojawi się okno dialogowe wyboru kodu:

 

 

ZUS RSA - okno wyboru kodu świadczenia/przerwy

 

Po naciśnięciu na link link_akceptuj - wybrany kod zostanie przyjęty w formularzu.

Korzystając z listy wyboru strzalka_lista_slownikowa można modyfikować również kod choroby:

 

ZUS RSA - okno wyboru kodu choroby

 

Dostępne do edycji są również pola daty określające "Okres od...", "Okres do ..." oraz pola liczbowe definiujące "Liczbę dni zasiłkowych/liczbę wypłat" oraz "Kwotę".

 

 

 

Zakładka pierwsza formularza obejmująca rozdziały I-II, XI dotyczy danych płatnika składek i nie posiada dodatkowych podokien. W rozdziałach I, II sprawdzamy poprawność pól tylko do odczytu. W rozdziale XI wpisujemy datę  wypełnienia korzystając z pola daty:

 

ZUS RSA - zakładka z rozdziałami I-II, XI

 

 

 

Ostatnia zakładka "Uwagi" jest czystym arkuszem. Można w niej zamieszczać własne zapiski.

 

 

W drugiej głównej zakładce "Indywidualnie" istnieje możliwość obejrzenia dla każdego pracownika (podświetlonego w oknie będącym kontrolką wyboru pracownika z działu) wykazu wszystkich stworzonych deklaracji RSA (w podoknie) oraz w jeszcze niższym oknie: szczegółów wybranej deklaracji:

 

ZUS RSA - zakładka "Indywidualnie".

 

 

Utworzone i wypełnione w ten sposób dokumenty zgłoszeniowe eksportujemy do programu 'Płatnik". Operacji dokonujemy w kilku krokach. Korzystając z dostępnych funkcji pomocniczych:

"emisja do modułu e-Płatnik F4" lub
"emisja z przełączeniem do modułu e-Płatnik CTRL+F4"

eksportujemy zaznaczone deklaracje do modułu e-Płatnik w naszym programie, gdzie tworzymy z nich paczki, które następnie możemy wczytać w programie 'Płatnik'.

W tabeli głównej, w kolumnie "Wysłana do e-Płatnik" deklaracje już wyeksportowane do modułu e-Płatnik są oznakowane polem wyboru Pole wyboru_kontrolka_ z_V.

 

 

Przed wydrukowaniem wersji roboczej danego dokumentu, po wybraniu funkcji "Drukuj Ctrl+P" (z menu kontekstowego, skrót klawiszowy [CTRL]+[P], ikona ikona_drukuj) możemy wejść w podgląd wydruku:

 

 

ZUS RSA -podgląd wydruku

 

 

UWAGA !

W celu uniknięcia pomyłki z wydrukiem oryginału 'Płatnika' - po prawej i lewej stronie na wydruku z programu 'CPW' znajduje się adnotacja: "Dokumenty drukowane w trybie roboczym nie będą przyjmowane przez ZUS".