ZUS DRA

Początek  Poprzedni  Następny

W deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA płatnik składek rozlicza składki oraz wypłacone w tym samym miesiącu świadczenia (np. zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne) podlegające rozliczeniu na poczet składek ZUS.

ZUS DRA to miesięczna ewidencja rozrachunków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - sporządzana na podstawie danych zawartych w listach płac, rachunkach do umów cywilnych.

Płatnik jest zobowiązany do płacenia naliczonych składek w podziale na odpowiednie konta w ZUS:

• ubezpieczenia społeczne:

83 1010102326 139 51 - w programie oznaczono (51)

• ubezpieczenia zdrowotne:

78 1010102326 139 52 - w programie oznaczono (52)

• FP i FGŚP:

73 1010102326 139 53 - w programie oznaczono (53)

 

Po wejściu do menu Dokumenty/Dokumenty ZUS/DRA możemy utworzyć zbiorczą deklarację rozliczeniową ZUS DRA - klikamy na ikonę ikona_dodaj_nowy_rekord.

Pojawi się okno dialogowe, w którym definiujemy:

miesiąc i rok, których dotyczy deklaracja;

 

zakres:

 ZUS DRA_zakres_firmowy - uwzględnia wszystkich ubezpieczonych pracowników (również właścicieli jeśli nie sporządza się im osobnego DRA), czyli osób podlegających chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych (ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe).

 ZUS DRA_zakres_wybranych_wlascicieli - po zaznaczeniu tej opcji, na dole okna wyświetla się wykaz właścicieli do wybrania. Dla zaznaczonych osób program wygeneruje deklarację ZUS DRA - oddzielną, jeśli w menu Kartoteki/Kartoteka osobowa/Dane ubezpieczeniowe ustalimy na TAK parametr "rozliczanie na osobnej deklaracji DRA".

 

zakres wyliczenia liczby ubezpieczonych na DRA:

1. istnieje możliwość uwzględnienia pracowników archiwalnych - jeśli z jakiś przyczyn musimy zrobić zaległe dokumenty dla osób już przeniesionych do Archiwum.

2. mamy możliwość uwzględnienia pracowników z deklaracjami "zerowymi" - tzn. takimi, w których każda składka jest zerowa.

 

 

ZUS DRA - okno wyboru trybu tworzenia deklaracji.

 

W liczbie ubezpieczonych na DRA zaczęto uwzględniać również osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym(i które zawarły umowę cywilną), oraz którym potrącana jest składka zdrowotna.

 

Po naciśnięciu na link link_akceptuj program sporządza zbiorczy dokument, który pojawi się jako nowa pozycja w tabeli okna głównego:

 

 

ZUS DRA- tabela okna głównego.

 

 

W kolumnach tabeli (dostępnych do pokazania/ukrycia na ekranie w menu kontekstowym) można odczytać: Symbol deklaracji, Okres deklaracji, Liczba ubezpieczonych, Składka - w podziale na konta (51), (52), (53), Łączna kwota do zapłaty, Generacja, Symbol wersji wydruku, Data wypełnienia, Wysłana do e-Płatnik.

 

 

W oknie niższego rzędu kolejno przechodzimy przez wszystkie sekcje deklaracji ZUS DRA:

 

  ZUS DRA - podokno obejmujące sekcje I-III

 

W zakładce pierwszej, obejmującej rozdziały I-III:

sprawdzamy poprawność danych płatnika w polach tylko do odczytu
mamy możliwość zweryfikowania wyliczonej przez program liczby rozliczanych pracowników. Naciskając na link "wylicz ponownie liczbę ubezpieczonych", w oknie dialogowym wybieramy zakres wyliczenia liczby ubezpieczonych:

 

Okno dialogowe - ustalenie zakresu wyliczenia liczby ubezpieczonych.

 

Docelowo ukaże się okno informacji z listą pracowników i kwotami. Wybierając link "Zapisz w excel" - dane z tego okna można wyeksportować do tabeli arkusza Excel i w razie niezgodności przeanalizować.

 

ZUS DRA - wykaz ubezpieczonych pracowników i ich składek 

 

W przypadku innej liczby osób, program pyta o potwierdzenie, czy wstawić nowo wyliczoną liczbę.

 

bez korzystania z powyższej funkcji wyliczenia przez program liczby ubezpieczonych, można bezpośrednio w polu liczbowym wpisać właściwą wartość.

 

 

ZUS DRA - podokno obejmujące sekcję IV.

 

Zakładka druga zawiera rozdział IV - zestawienie należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz źródeł finansowania. Sprawdzamy tutaj poprawność naliczonych kwot w polach tylko do odczytu.

 

 

ZUS DRA - podokno obejmujące rozdziały V-VII.

 

 

Zakładka trzecia (rozdziały V- VII), oprócz wyliczonych zbiorczych kwot rozliczeniowych w polach tylko do odczytu, posiada funkcję zmiany wartości dla pozycji:

1.Kwota wynagrodzenia należnego płatnikowi od wypłaconych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego;
2.Kwota należnego wynagrodzenia dla płatnika.

Jeśli firma jest uprawniona do rozliczeń bezimiennych ZUS (w programie musi być zaznaczony parametr o tym mówiący na TAK w menu Kartoteki/Dane firmy), to z tego tytułu przysługuje mu wynagrodzenie od tych świadczeń. Naciskając na link link_zmien_procent, wchodzimy w okno Historii wartości parametru i wprowadzamy z odpowiednią datą procent przysługującego płatnikowi wynagrodzenia (np. wartość 0,10,  czyli 10%) - na tej podstawie wyliczona kwota ukaże się w polu liczbowym i o nią zostanie pomniejszona łączna kwota do zapłaty.

 

 

W zakładce czwartej, obejmującej rozdziały VIII-XI, głównie sprawdzamy kwoty do zapłaty w polach tylko do odczytu. W ostatnim punkcie dotyczącym osób opłacających składki wyłącznie za siebie, korzystamy z rozwijanej listy w polu słownikowym:

ZUS DRA - pole słownikowe w pkt5/ rozdział XI

 

Powyższe zakładki posiadają pola z podpowiedzią ZUS DRA_pole_z_podpowiedzia. Po kliknięciu na takie pole otwiera się okno raportu:

 

ZUS DRA_okno_raportu_z_podpowiedzi

 

Jeśli wyświetlimy kilka okien raportów, to klikając na linki link_zapisz_w_excel możemy kolejno ich zawartość zapisać w programie 'Excel' na dwa sposoby:

1.przy standardowym ustawieniu w programie - w jednym skoroszycie, poszczególne raporty w kolejnych zakładkach (Arkuszach)

 

Raporty zapisane do kilku Arkuszy w jednym Skoroszycie Excel-a.

 

2.jeśli w menu Konfiguracja/Ustawienia programu/Inne zaznaczymy parametr Inne_parametr_oddzielne_skoroszyty - poszczególne raporty w oddzielnych skoroszytach

 

Raporty zapisane w oddzielnych Skoroszytach Excel-a.

 

 

 

 

 

Zakładka piąta zawiera oświadczenie płatnika składek. Liczba kartek dołączanych raportów ZUS podana jest w polach tylko do odczytu. Datę wypełnienia ustalamy korzystając z pola daty.

 

Ostatnia zakładka "Uwagi" jest czystym arkuszem. Można w niej zamieszczać własne zapiski.

 

 

Utworzone i wypełnione w ten sposób dokumenty zgłoszeniowe eksportujemy do programu 'Płatnik". Operacji dokonujemy w kilku krokach. Korzystając z dostępnych funkcji pomocniczych:

"emisja do modułu e-Płatnik F4" lub
"emisja z przełączeniem do modułu e-Płatnik CTRL+F4"

eksportujemy zaznaczone deklaracje do modułu e-Płatnik w naszym programie, gdzie tworzymy z nich paczki, które następnie możemy wczytać w programie 'Płatnik'.

W tabeli głównej, w kolumnie "Wysłana do e-Płatnik" deklaracje już wyeksportowane do modułu e-Płatnik są oznakowane polem wyboru Pole wyboru_kontrolka_ z_V.

 

 

Przed wydrukowaniem wersji roboczej danego dokumentu, po wybraniu funkcji "Drukuj Ctrl+P" (z menu kontekstowego, skrót klawiszowy [CTRL]+[P], ikona ikona_drukuj) możemy wejść w podgląd wydruku:

 

ZUS DRA - podgląd wydruku.

 

 

UWAGA !

W celu uniknięcia pomyłki z wydrukiem oryginału 'Płatnika' - po prawej i lewej stronie na wydruku z programu 'CPW' znajduje się adnotacja: "Dokumenty drukowane w trybie roboczym nie będą przyjmowane przez ZUS".