Wartości stałe

Początek  Poprzedni  Następny

Wszystkie parametry wpływające na naliczanie wynagrodzeń, rozliczanie podatków i składek ZUS (progi podatkowe, stawki składek, wartości zasiłków, wymiar urlopu) wprowadzamy w menu Konfiguracja/Wartości stałe.

Odgrywają więc w programie bardzo istotną rolę.

 

UWAGA!

Prosimy Użytkowników o uważne i staranne wprowadzanie stałych wartości, ponieważ bezpośrednio biorą udział w obliczeniach i błędne ich wpisanie spowoduje nieprawidłowe wyliczanie składek ZUS, bądź nieprawidłowe wypełnianie PIT -ów.

 

Dane podzielono na kilka zakładek tematycznych:

1.Stałe podatkowe

Tabela zawiera kwoty progów podatkowych, roczny limit przychodów zwolnionych dla osób do ukończenia 26 roku życia, stawki procentowe podatku w progach, standardowy podatek dla umów cywilnych oraz inne dane podatkowe jak: koszty uzyskania, miesięczna ulga zaliczki, wartość umów przy opodatkowaniu ryczałtowym.

 

wartosci stale_zakladka_stale_podatkowe

 

Od 1 stycznia 2013 roku ustawodawca odebrał twórcom nielimitowane prawo do stosowania do przychodów z praw autorskich 50% kosztów uzyskania przychodów. Teraz koszty w tej wysokości są stosowane jedynie do kwoty 85 528 złotych przychodu, co oznacza, że można odliczyć maksymalnie tylko 42 764 złotych rocznie. Możliwe jest w tym momencie odliczenie tylko faktycznie poniesionych przez twórce kosztów na stworzenie utworu i to tylko takich, które przewyższają odliczony już w danym roku podatkowym limit.

 

2. Stałe "ZUS"

Tabela obejmuje wartości składek ZUS pracownika, pracodawcy, kwoty zasiłków oraz kwoty podstaw.

 

Wartości stałe. Zakładka "Stałe ZUS"

 

UWAGA!

Jeśli osoba zdefiniowana jako "właściciel" lub "osoba współpracująca" ma być rozliczana na innych niż standardowe zasady ubezpieczenia, które tutaj w zakładce "Stałe ZUS" ustalamy, to indywidualne dla niej wartości podstawy ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz stawkę wypadkowego wpisujemy w Kartoteki/Kartoteka osobowa/Dane ubezpieczeniowe w ostatnim polu "Parametry właścicieli/osób współpracujących". Tam również określamy, czy dana osoba będzie rozliczana na oddzielnej deklaracji DRA, czy na wspólnej z wykorzystaniem zakładki XI DRA.

 

 

3. Limity dni/Kwoty zasiłków

Tabela obejmuje wszystkie obowiązujące limity dniowe dotyczące wynagrodzenia chorobowego, okresów zasiłkowych, przysługujących pracownikowi dni z Kodeksu Pracy itp.

 

 

wartosci stale_zakladka_limity_dni13

 

 

4. Urlopy

Tabela obejmuje wymiary urlopu wypoczynkowego przysługujące pracownikom.

 

Wartości stałe. Zakładka "Urlopy".

 

 

5. Pracownicze Plany Kapitałowe

 

Opis PPK parametrów ze stałych znajduje się tutaj.

Każdy parametr we wszystkich zakładkach ma określoną datę obowiązywania oraz wartość. Aby obejrzeć historię jego wartości, skasować zawarte tam dane lub zmienić/dodać nową wartość i datę - klikamy na linklink_Historia.

 

 

 

Zamiast ręcznie wypełniać wszystkie tabele, możemy wspomóc się publikowanym i regularnie dostosowywanym do zmieniających się przepisów opracowaniem producenta programu.

Aby skorzystać z tej opcji, wcześniej musimy wykonać kilka kroków:

1.w menu Konfiguracja/Ustawienia programu/Inne zaznaczamy parametr Inne_parametr_automat_sprawdz_aktualizacji_wartosci_stalych - w momencie uruchomienia program będzie sprawdzał czy występują różnice między wykazem wartości stałych producenta a wykazem w menu Administracja/Aktualizacja wartości stałych i w przypadku ich znalezienia wyświetlał okno dialogowe:

 

Wartosci stale_info_nieaktualne_stale

Jeśli wybierzemy:

TAK - program przejdzie do okna menu Administracja/Aktualizacja wartości stałych, gdzie możemy zaktualizować dane - patrz opis poniżej w punkcie 2.

NIE - program w danej chwili zignoruje informację, ale przy ponownym starcie znowu pokaże powyższy komunikat

Anuluj - program nie będzie wyświetlał powyższego komunikatu, aż pojawi się nowsza wersja producenta.

 

2.w menu Administracja/Aktualizacja wartości stałych: porządkujemy dostępne tam dane tzn. dla każdego parametru porównujemy:
wartość bazową czyli obowiązującą przy naliczeniach na bieżący dzień (w kolumnie 1), odczytaną z menu Konfiguracja/Wartości stałe
z zalecaną przez producenta (w kolumnie 2), którą możemy przejąć jako bazową za pomocą funkcji aktualizacji przycisk_ptaszek

 

 

3.pomijając krok 2, w menu Konfiguracja/Wartości stałe - klikając na link link_aktualizuj_wartosci, znajdujący się w lewym dolnym rogu każdego okna, możemy również dokonać zmian wartości parametrów na wartości zalecane przez producenta.

Pojawi się okno dialogowe "Określ sposób aktualizacji parametrów":

 

Wartości stałe - okno z wyborem sposobu aktualizacji parametrów

Zaznaczając Pole wyboru_kontrolka_ z_V wybieramy jedną z dostępnych opcji procesu aktualizacji:

1.z usunięciem wartości istniejących, powodujący skasowanie całej historii wpisanych wartości
2.żądaj akceptacji indywidualnej dla każdej wartości wpisywanej - jest to bezpieczniejsza metoda, gdyż program w momencie wystąpienia różnic będzie każdorazowo pytał, czy zamienić wartość istniejącą na sugerowaną.

Tabela zalecanych wartości stałych producenta zawiera pełne dane z kilku ostatnich lat, dlatego, jeśli nasz parametr nie będzie miał ich uzupełnionych w oknie Historii - program będzie kolejno pytał o te stare wartości:

 

Przykładowe okno - pytanie o dopisanie z tabeli producenta archiwalnej wartości stałej 

 

Po zakończeniu procesu aktualizacji program wyświetli raport zmian:

 

Raport zmian po aktualizacji wartości stałych