ZUS ZUA

Początek  Poprzedni  Następny

Formularz ZUS ZUA wypełnia płatnik składek w celu zgłoszenia osoby z danego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń (z wyjątkiem osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego):

do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego,
do ubezpieczeń społecznych,
zmiany/korekty danych dotyczących osoby ubezpieczonej (z wyjątkiem zmiany danych identyfikacyjnych, którą należy zgłosić na formularzu ZUS ZIUA) oraz korekty kodu tytułu ubezpieczenia, schematu podlegania i daty objęcia ubezpieczeniem, które dokonywane są poprzez wyrejestrowanie na formularzu ZUS ZWUA i ponowne zarejestrowanie z aktualnymi/prawidłowymi danymi) zgłoszonymi na formularzu ZUS ZUA.

 

Dane są kompatybilne i pobierane z danych ubezpieczeniowych, które znajdują się w Kartoteki/Kartoteka osobowa/Dane ubezpieczeniowe.

Dla dokumentów możliwe jest przeniesienie ich do archiwum, jak i również wywołanie ich z niego. Są dwa sposoby aby to zrobić: kliknąć na ikona_zatwierdz_przycisk w pasku dokumentu

 

ZUS ZUA_archiwum1

 

lub kliknąć prawym klawiszem myszki na wybraną pozycję i z menu kontekstowego wybrać Archiwizuj bądź [ALT + R]. Aby przywrócić dokument należy w zakładce Archiwum wybrać interesującą nas pozycję powtórzyć czynności jak wyżej.

 

Po wejściu do menu Dokumenty/Dokumenty ZUS/ZUA możemy utworzyć dokumenty zgłoszeniowe ZUS ZUA w zakładce:

 

"Zbiorczo" - jednocześnie dla wielu wybranych pracowników.

Po kliknięciu na ikonę ikona_dodaj_nowy_rekord lub klawisz [INSERT] i potwierdzeniu dodania nowej pozycji, wyświetli się okno wyboru pracownika według działów, gdzie zaznaczamy pola wyboru przy interesujących nas nazwiskach:

 

Okno wyboru pracowników według działu

 

Po kliknięciu na link link_zatwierdz, program wygeneruje dla wybranych osób deklaracje. Lista pracowników, dla których stworzono dokument pojawia się w tabeli okna głównego. Korzystając z menu kontekstowego możemy pokazać/ukryć na ekranie kolumny z danymi np. NIP, PESEL, Data urodzenia, Kod ubezpieczenia, Kod NFZ, Data wypełnienia, Symbol wersji, Wysłana do e-Płatnik. Sortować możemy po każdej kolumnie - dzięki np. posortowaniu po dacie wypełnienia rozróżnimy dokumenty aktualne od  wcześniej założonych.

 

ZUS ZUA - tabela okna głównego.

 

Aby wypełnić dokument treścią, kolejno podświetlamy każdego pracownika i edytujemy zakładki w oknie podrzędnym:

 

ZUS ZUA - wykaz zakładek z treścią formularza

 

1.Pierwsza zakładka obejmuje rozdziały I - III:

ZUS ZUA- treść formularza w zakładce I-III

 

 W rozdziale I zaznaczamy: pkt 01 "Zgłoszenie do ubezpieczeń" lub pkt 03 - klikając na strzałkę listy wyboru pojawi się okno dialogowe, w którym wybieramy zgłoszenie zmiany lub korekty:

 

ZUS ZUA - okno wyboru zgłoszenia zmiany lub korekty

 

 W rozdziałach II, III sprawdzamy poprawność pól tylko do odczytu.

2.Druga zakładka obejmuje rozdziały IV-VII. Podajemy w niej m.in. kod tytułu ubezpieczenia, korzystając ze rozwijanej listy słownika ZUS, rodzaje ubezpieczeń społecznych oraz w polu daty termin powstania obowiązku ubezpieczenia.
3.Trzecia zakładka obejmuje rozdziały VIII-X. Ustalamy daty obowiązywania wskazanych ubezpieczeń korzystając z pól daty. Jeśli pracownik ma być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, to w rozdziale IX podajemy datę w polu daty z polem wyboru.
4.Czwarta zakładka obejmuje rozdziały X (c.d.)-XI. Z rozwijanej listy słownika ZUS wybieramy kod wykonywanego zawodu:

 

ZUS ZUA - okno wyboru kodu zawodu ze słownika ZUS 

 

i dalej: kod pracy oraz okres pracy w szczególnych warunkach (jeśli dotyczy), a także kod oddziału NFZ, korzystając z listy Słownika Oddziałów NFZ.

5.Piąta zakładka obejmuje rozdziały XII-XIII. Tutaj sprawdzamy poprawność wczytanych danych adresowych w polach tylko do odczytu.
6.Szósta zakładka obejmuje rozdziały XIV-XV. Sprawdzamy ostatni rozdział z częścią adresową oraz w polu daty podajemy datę sporządzenia oświadczenia płatnika.
7.Ostatnia zakładka "Uwagi" jest czystym arkuszem. Można w niej zamieszczać własne zapiski.

 

2. Druga zakładka obejmuje IV-VII

Pola możliwe do edycji znajdują się w punkcie V-VII: należy uzupełnić z jakiego tytułu ubezpieczony jest pracownik (kod do wyboru z listy kodów ubezpieczenia), dane o obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych (data powstania obowiązku ubezpieczeń oraz jakim ubezpieczeniom podlega pracownik - emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe. Nie może być data późniejsza niż data zawarcia umowy ), oraz dane o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym ( data powstania obowiązku i kod oddziału NFZ, który dostępny jest z listy wyboru po kliknięciu strzałki listy wyboru).

 

ZUS ZUA: zakładka IV-VII

 

 

 

3. Trzecia zakładka obejmuje rozdziały VIII-X

Pola, w których możliwa jest edycja, dotyczą: danych o objęcie ubezpieczeniami (emerytalnym, rentowym, chorobowym od dnia - możliwy jest wybór tylko jednej opcji), danych o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym (data oraz kod oddziału NFZ), i inne dane o osobie zgłaszanej do ubezpieczenia (kod wykonywanego zawodu, kod pracy w szczególnych warunkach i jej okres).

 

ZUS ZUA: zakładka VIII-X

 

"Indywidualnie" - dla pojedynczego pracownika.

Tutaj dzięki typowej kontrolce wyboru pracownika z jednego lub kilku działów, stanowiącej wbudowane podokno na ekranie - znajdujemy pracownika i tworzymy dla niego nową deklarację. Dalszy sposób postępowania jest analogiczny jak dla zakładki "Zbiorczo". Wszystkie poziomy okien zakładki "Indywidualnie" wyglądają następująco:

 

ZUS ZUA - okna dla zakładki "Indywidualnie"

 

 

Utworzone i wypełnione w ten sposób dokumenty zgłoszeniowe eksportujemy do programu 'Płatnik". Operacji dokonujemy w kilku krokach. Korzystając z dostępnych funkcji pomocniczych:

"emisja do modułu e-Płatnik F4" lub
"emisja z przełączeniem do modułu e-Płatnik CTRL+F4"

eksportujemy zaznaczone deklaracje do modułu e-Płatnik w naszym programie, gdzie tworzymy z nich paczki, które następnie możemy wczytać w programie 'Płatnik'.

W tabeli głównej, w kolumnie "Wysłana do e-Płatnik" deklaracje już wyeksportowane do modułu e-Płatnik są oznakowane polem wyboru Pole wyboru_kontrolka_ z_V.

 

 

 

Przed wydrukowaniem wersji roboczej danego dokumentu, po wybraniu funkcji "Drukuj Ctrl+P" (z menu kontekstowego, skrót klawiszowy [CTRL]+[P], ikona ikona_drukuj) możemy wejść w podgląd wydruku:

 

ZUS ZUA - podgląd wydruku

 

 

UWAGA !

W celu uniknięcia pomyłki z wydrukiem oryginału 'Płatnika' - po prawej i lewej stronie na wydruku z programu 'CPW' znajduje się adnotacja: "Dokumenty drukowane w trybie roboczym nie będą przyjmowane przez ZUS".