Kartoteka wynagrodzeń

Początek  Poprzedni  Następny

Kartoteka wynagrodzeń pokazuje szczegółowo naliczenia dla każdego pracownika z danego okresu.

Przy wejściu do menu Zestawienia/Kartoteka wynagrodzeń standardowo otwiera się zestawienie z bieżącego roku. Zmian przedziału czasu dokonujemy wybierając z menu kontekstowego jedną z dostępnych opcji:

bieżący miesiąc
bieżący rok
wszystko
wybrany okres F5.

Oprócz tego, okno wyboru dokładnego okresu czasu wywołujemy pod przyciskiem funkcji pomocniczych przycisk_zestaw_funkcji_pomocniczych lub naciskając klawisz [F5].

 

W Kartotece wynagrodzeń dane są pogrupowane w oddzielnych zakładkach okna głównego

według rodzaju funduszu:

Razem
Fundusz osobowy
Fundusz bezosobowy
Fundusz ZUS

oraz według układu:

Układ kosztowy
Układ podatkowy
Układ ZUS

 

Aby wywołać zestawienie w wybranej kombinacji zakładek - klikamy na nie kolejno lewym przyciskiem myszy.

 

Z lewej strony ekranu znajduje się wbudowane podokno wyboru listy pracowników z jednego lub z wielu działów,  dzięki któremu podświetlamy interesującą nas osobę do zestawienia:

 

Kontrolka wyboru działu/działów - ustalanie listy pracowników do nich przypisanych.

 

W oknie głównym, dla podświetlonego pracownika, otrzymujemy zbiorcze sumy składników wynagrodzeń w zadanym okresie czasu:

 

Kartoteka wynagrodzeń - okno główne

 

Składniki widoczne na ekranie w kolumnach prawej strony tabeli wybieramy za pomocą funkcji pomocniczej "F6 Zmień układ kolumn". Wywołując ją w dowolnej chwili, możemy dokonać nowych ustawień kolumn.

Po wprowadzeniu własnych zmian, zawsze możemy powrócić do standardowego zestawu składników, ustawionego domyślnie w programie, naciskając przycisk przycisk_przywroc_ustawienie_kolumn.

Dodatkowo na tym poziomie dysponujemy funkcją pomocniczą "F9 Sprawdzenie naliczeń", za pomocą której kontrolujemy poprawność naliczeń składników dla pracownika na zaznaczonej w niższym oknie liście. W przypadku różnic wyświetli się okno informacyjne:

 

Kartoteka wynagrodzeń - okno info pokazujące różnice naliczeń na liście "F9"

 

 

W oknie podrzędnym, dla podświetlonego pracownika, widać rozbicie sum wybranych składników w kolumnach prawej strony (są oczywiście zgodne z oknem głównym) na poszczególne listy w zadanym okresie czasu:

 

Kartoteka wynagrodzeń -okno podrzędne

 

UWAGA !

Z lewej strony tabeli znajdują się kolumny określające trzy rodzaje miesięcy rozliczeniowych:

"Wypłata" - miesiąc podatkowy (miesiąc odprowadzenia podatku z zakładanej listy, a więc taki, w którym wypłacamy pieniądze).

"Koszt" - miesiąc kosztowy (miesiąc, w którym tworzymy listę i za który należy się wynagrodzenie).

"ZUS" - miesiąc ZUS (miesiąc, w którym odprowadza się składki ZUS).

 

(Przy rachunkach KOSZT=WYPŁATA=ZUS, natomiast przy listach płac i listach ZUS - miesiące rozliczeniowe mogą się różnić).

Poza tym, z lewej strony pokazane są: nagłówki wypłaconych list, status listy oraz stawka podatku. Wszystkie te kolumny można wyświetlić lub ukryć na ekranie, korzystając z menu kontekstowego.

Również w tym oknie dysponujemy funkcją "F6 Zmień układ kolumn", która pozwala na wybór nowego ustawienia kolumn prawej strony ze składnikami wynagrodzeń.

 

W ostatnim oknie odczytujemy, dla podświetlonego pracownika, wartości wszystkich składników listy zaznaczonej w oknie podrzędnym:

 

Kartoteka wynagrodzeń - okno szczegółowe

 

Będąc w ostatnim oknie i stojąc na danym składniku listy, po naciśnięciu na ikonę przycisk_znak_zapytania_naliczanie wyświetla się okno z opisem, jakim sposobem program podczas naliczania otrzymał daną wartość końcową.

 

Wszystkie tabele Kartoteki wynagrodzeń posiadają funkcję eksportu do programu Excel.

 

 

W zestawieniu można skorzystać z filtra "ryczałtu" - po naciśnięciu ikony ikona_wlacz_opcje_filtra w pasku narzędziowym okna głównego, wybieramy jedną z opcji: wszystkie, bez ryczałtu, tylko ryczałt.

Wydzielenie pozycji z naliczonym podatkiem zryczałtowanym jest istotne przy określaniu wysokości miesięcznego podatku zryczałtowanego od osób fizycznych PIT 8AR.

Z tego względu, w menu Konfiguracja/Składniki wynagrodzeń ważne jest odpowiednie zdefiniowanie parametru składnika: czy ma być od niego naliczany podatek zryczałtowany i jeśli TAK, to jaki: bezwarunkowy tzn. zawsze wpisany % niezależnie od wysokości kwoty oraz warunkowy kwotowy (do 200zł przychodu w miesiącu).

 

UWAGA!

Jeśli w kwocie podatku wystąpi chociaż jeden składnik z podatkiem zryczałtowanym, to po włączeniu opcji filtra "tylko ryczałt " zestawienie będzie uwzględniać całe naliczenie. Z tego powodu warto, aby dla jednego pracownika nie mieszać na jednej liście składników zryczałtowanych z opodatkowanymi na innych zasadach.

 

Na dole ekranu pojawi się okno, którego lewa część ma jaskrawe czerwone tło, aby przypominać i ostrzegać, że pracujemy w trybie filtrowanych osób.

 

Filtr ryczałtu - pasek na dole ekranu

 

 

Dla wybranego pracownika/ wybranych pracowników możemy sporządzić wydruk kartoteki wynagrodzeń. Ikona ikona_drukuj jest dostępna na poziomie okna głównego. Wydruk jest połączeniem widoku okna głównego (podsumowanie składników) oraz okna podrzędnego (rozbicie składników na poszczególne listy):

 

Kartoteka wynagrodzeń - podgląd wydruku.

Dostępna jest opcja umieszczania procentu naliczonego podatku na listach, i aby ją uruchomić należy wejść w Konfiguracja/Wydruki/Parametry wydruków i w parametrach wydruku list/pasków wynagrodzeń/ zbiorczych zaznaczyć:

wydruki_umieszczanie procentu

Uwaga: program 'CPW' posiada automatyczną funkcję omijania pustych wydruków, która jest dostępna tylko w momencie drukowania kart dla więcej niż jednego pracownika.