Zakłady (oddziały)

Początek  Poprzedni  Następny

W menu Kartoteki/Zakłady (oddziały) dokonujemy strukturalnego podziału firmy na zakłady (oddziały), który jest wymagany do generacji dokumentu podatkowego CIT-ST dla firm posiadających osobowość prawną. (W programie dokument CIT-ST możemy eksportować do modułu e-Deklaracje).

 

W pierwszej kolejności zakładamy strukturę zakładów (oddziałów) obowiązującą w naszej firmie, która ma dwie postacie:

Drzewo
Lista - tabela

 

W pierwszej zakładce struktura przypomina rozgałęziające się drzewo. Do każdego poziomu możemy dodawać kolejne gałązki, czyli pododziały (chociaż zakłady/oddziały występują najczęściej w układzie jednopoziomowym):

 

Zakłady(odziały) - struktura drzewa

 

Przyciski klawiaturowe [+] oraz [-] służą do rozwijania i zwijania drzewa (w odniesieniu do poziomu, na którym aktualnie stoimy fokusem).

Struktura drzewa pozwala na szybkie dokonywanie zmian w układzie hierarchicznym zakładów. Korzystając z techniki "Drag & Drop" - jeśli chcemy, aby dany zakład był przeniesiony w inne miejsce - podświetlamy go najeżdżając myszką, „przeciągamy” lewym klawiszem i "upuszczamy" na właściwe miejsce.

 

 

Przy rozpoczęciu pracy z nową firmą otrzymamy listę ograniczoną do oddziału nadrzędnego. Tworząc nowy oddział należy ustawić fokus na tym oddziale, dla którego nowo tworzony ma być podrzędny i nacisnąć ikonę ikona_dodaj_nowy_rekord lub klawisz [INSERT]. W celu dodania wielu oddziałów równorzędnych musimy przy tworzeniu każdego z nich ustawiać fokus na tym samym oddziale nadrzędnym. Pojawi się okno dialogowe, w którym należy uzupełnić pola takie jak: symbol, opis, NIP, REGON, województwo, powiat, gmina, kod gminy oraz zatwierdzić dane naciskając link link_akceptuj:

 

Zakłady (oddziały) - okno edycji

 

Przy kasowaniu oddziałów (ikona Ikona_usun lub klawisz [DELETE]) należy pamiętać, że nie można usunąć takiego, w którym znajdują się pracownicy oraz takiego, w którym znajdują się pododdziały.

Po naciśnięciu na ikonę ikona_szczegoly lub klawisz [F2] "Popraw" pojawi się wyżej pokazane okno edycji, w którym można zmienić symbol, opis i pozostałe dane.

 

 

 

 

Druga zakładka Lista ma postać tabeli, w której można oczywiście dodawać, usuwać i edytować oddziały. W liście mamy dostępne również inne opcje, które zostały opisane w innych rozdziałach:

Eksport tabeli do Excel
Sortowanie wg wybranej kolumny.

 

Zakłady (oddzialy) - struktuta listy

 

 

Jak widać kontrolka tworzenia oddziałów posiada taką samą funkcjonalność jak kontrolka dotycząca Działów. Drobną różnicą jest bardziej rozbudowane okno edycji zakładu (oddziału).

Podstawowe funkcje jak: "Popraw", "Usuń", "Dodaj", "Sortowanie" dostępne są również (oprócz skrótów klawiszowych oraz ikon) po  wejściu prawym przyciskiem myszy w menu kontekstowe.

 

Drugie okno "Przypisanie" stanowi tutaj standardowa tabela kartoteki, przy pomocy której przypisujemy poszczególnych pracowników do właściwego oddziału firmy. Możemy to wykonać na dwa sposoby:

z menu kontekstowego - w oknie tabeli kartoteki należy zaznaczyć wybrane osoby, a następnie klawiszem [F3] lub z menu kontekstowego wywołać funkcję "Przypisz do zakładu". Opcja dostępna w obu zakładkach: "Drzewo" oraz "Lista".
metodą "Drag & Drop" - w oknie tabeli kartoteki należy zaznaczyć wybrane osoby, a następnie przeciągnąć lewym klawiszem myszy i upuścić na docelowym oddziale w oknie Drzewo lub Lista. Na ekranie pojawi się okno dialogowe do zatwierdzenia operacji:        

 

Zakłady (oddziały) - okno przypisania do oddziałów [F3]

 

Tabela "Przypisania" posiada kolumnę "Symbol zakładu", w której odczytujemy przypisany każdemu pracownikowi oddział/zakład:

 

Kolumna "Symbol zakładu" w tabeli okna "Przypisanie".

 

Aby obejrzeć historię przynależności pracownika do zakładu/oddziału, należy stanąć na wybranym nazwisku pracownika w tabeli i nacisnąć ikonę ikona_szczegoly lub klawisz [F7]:

 

Zaklady_odzialy_historia_przynaleznosci_[F7]

 

 

Będąc w oknie Historii, oprócz odczytu zapisu dat przypisania do oddziałów pracownika, możemy również edytować dane ikona_szczegoly oraz je kasować Ikona_usun. W tym miejscu możemy również wykonać nowe przypisanie osoby do oddziału - klikając na ikonę ikona_dodaj_nowy_rekord lub klawisz [INSERT] dodajemy nową pozycję.

 

 

Program pozwala ograniczyć liczbę pracowników, na której chcemy pracować. Służy do tego charakterystyczna kontrolka znajdująca się w górnej części okna. Mamy możliwość wyboru jednej z opcji:

wybrane - w tabeli kartoteki pojawi się wykaz osób tylko z wybranego (zaznaczonego) przez nas oddziału lub kilku zaznaczonych oddziałów;
nie wybrane - pojawi się wykaz osób, które nie są przypisane do żadnego oddziału;
wszystkie - pojawi się pełna lista osób danej firmy.

Działy - kontrolka wyboru działów

 

 

Opcja pracy w wybranych oddziałach jest dostępna zarówno w wariancie "Drzewo" jaki i "Listy". W chwili, gdy zaznaczymy pole radiowe pole radiowe_wybrane :

na schemacie Drzewa przy każdym dziale pojawi się pole wyboru Pole wyboru_ kontrolka_pusta:

 

Drzewo - uaktywnione pola wyboru

 

w tabeli Listy pojawi się nowa kolumna "Wybór" zawierająca pola wyboru Pole wyboru_ kontrolka_pusta:

 

Lista - aktywna kolumna "Wybór" 

 

dzięki czemu możemy wytypować konkretne oddziały.

 

Powyższa kontrolka posiada również przydatne linki, które bez konieczności odhaczania każdego pola wyboru mają następujące zastosowanie:

link_odznacz - do szybkiego odznaczenia wszystkich oddziałów.
link_zaznacz - do szybkiego zaznaczenia wszystkich oddziałów.

Te same funkcje odznaczania i zaznaczania wszystkich działów dostępne są też w menu kontekstowym.