Struktura pliku emisji

Początek  Poprzedni  Następny

Program 'Cenzus Pro Windows' posiada funkcje eksportu danych do systemów bankowych (Przelewy), jak i do programów Finansowo-Księgowych (Dekretacja FK).

Aby wczytać dane do tych systemów - należy przygotować plik, zgodnie ze specyfikacją importu udostępnioną przez ich producenta. W programie 'CPW' zostały przygotowane eksporty do najpopularniejszych wśród naszych klientów systemów. Jeżeli istnieje konieczność przygotowania struktury pliku emisji do innych systemów, niż te przygotowane przez producenta, można wystąpić do firmy LeGat z prośbą o odpłatne przygotowanie dla Państwa takiej struktury lub przejść szkolenie z zakresu tworzenia jej w aplikacji 'CPW'.

Po zakończeniu szkolenia, Użytkownikowi zostanie odblokowana edycja struktury pliku emisji - pozwalająca tworzyć i edytować strukturę plików. Edycja została zablokowana dla Użytkowników nie przeszkolonych, ponieważ przygotowanie takich plików jest na tyle skomplikowane, że zapewnienie naszej pomocy na poziomie zadowalającym obie strony byłoby zbyt trudne.

 

Przygotowanie struktury pliku emisji odbywa się dla:

Przelewów - Dokumenty/ Przelewy/ Struktura pliku emisji
Dekretacji FK - Dokumenty/ Dekretacja FK/ Struktura pliku emisji

 

Istnieje możliwość zapisywania i wczytywania struktury pliku emisji do pliku xml w celu przeniesienia między aplikacjami 'CPW'.

 

Zapisywanie

W celu zapisania struktury pliku emisji do pliku xml należy wejść w menu Dokumenty / .../  Struktura pliku emisji, podświetlić interesujący nas format, a następnie z menu kontekstowego wybrać "Zapisz do pliku F5". Następnie wskazujemy, gdzie oraz z jaką nazwą ma zostać zapisany nasz plik.

 

Wczytywanie

W celu wczytania struktury pliku emisji z pliku xml należy wejść w menu Dokumenty / .../ Struktura pliku emisji, z menu kontekstowego wybrać "Wczytaj z pliku F4". Następnie wskazujemy plik xml zapisany przez nas wcześniej, z programu 'CPW' albo otrzymany od firmy LeGat.

 

 

UWAGA!

Użytkownicy, którzy przejdą szkolenie z zakresu tworzenia struktury pliku emisji, mają możliwość dodawania nowych formatów, jak również edycji już istniejących.

 

 

Dodawanie nowego formatu pliku emisji.

 

W tym celu wchodzimy w menu Dokumenty / .../ Struktura pliku emisji i dodajemy nowy rekord do tabeli. Następnie w zakładce "Definicje ogólne" określamy:

Nazwę
Format – z rozwijanej listy możemy wybrać definiowany (Użytkownika) lub już zdefiniowany przez producenta programu 'CPW'. Nazwę formatu będą Państwo wybierać w zakładce "Parametry", po jego zdefiniowaniu.
Typ pliku – do wyboru tekstowy, dBase.
Strona kodowa, separator pól, separator wewnętrzny, znak dziesiętny - informacje te zawarte będą w specyfikacji importu, którą otrzymają Państwo od producenta programu, do którego wczytywane będą dane.
Dodatkowy plik nagłówka - jeżeli aplikacja, do której importowane będą dane wymaga takiego pliku, zaznaczamy ten parametr i określamy jego nazwę w polu „Plik nagłówka”. Dodatkowo pojawi się zakładka „Dodatkowy plik nagłówka”. Dodawanie pozycji do nagłówka odbywa się tak samo jak dla zakładki "Pozycje specyfikacji".
Uwagi – Najczęściej zamieszcza się tu krótką informację o formacie pliku oraz o jego rozszerzeniu.

 

Po wypełnieniu zakładki "Definicje ogólne", przechodzimy do zakładki "Pozycje specyfikacji". Wybieramy dodaj nowy rekord do tabeli i  zgodnie ze specyfikacją importu którą otrzymaliśmy od producenta systemu do którego importowane będą dane, określamy następujące parametry:

Nazwa pola – dowolna, najczęściej podana w specyfikacji importu.
Pole opcjonalne – nie wypełnienie tego pola nie powinno powodować błędu struktury pliku emisji.
Od nowego wiersza – pole to oznacza, że każdy następny rekord będzie zaczynał się od nowego wiersza (np. informacje o przelewie każdego pracownika będą w nowym wierszu)
Pozycja nagłówkowa – pole to będzie występować w pliku tylko raz najczęściej przed danymi pracowników.
Kontynuacja poprzedniego pola – pole to zaznaczamy, jeśli ma być ono kontynuacją poprzedniego.
Stosować separator wewnętrzny – stosowane razem z parametrem Kontynuacja poprzedniego pola. Zaznaczenie tego parametru powoduje, że między polami wstawi się znak separacyjny, określony w zakładce "Definicje ogólne".
Rodzaj pola – wybieramy format pola. Najczęściej stosowane pola: tekstowe, liczbowe i daty.
Tabela źródłowa – wybieramy kategorię, z której mają być brane pola z bazy.
Pole źródłowe – wybieramy pole, z którego podstawiać się będą dane do naszego pliku.
Nie czytać pierwszych ... znaków – określamy, ile pierwszych znaków, z wczytywanego pola z bazy, zostanie pominięta. Nie kasuje znaków z pola stały prefiks.
Miejsc dziesiętnych – dla wartości liczbowych mamy możliwość określenia ilości miejsc dziesiętnych.
Format daty – dla pola daty określamy jej format np. wpisanie MM-DD-RRRR podstawi datę w formacie 31-05-2010
Lista ignorowanych znaków – wpisana wartość w to pole będzie kasowana w czasie importu np. jeśli chcemy, aby liczba 1 000,00 została wczytana bez spacji i znaku dziesiętnego, w pole to wpisujemy _., wynikiem będzie liczba 100000
Długość pola ... – określamy tutaj ilość znaków pola. Jeżeli w polu źródłowym ilość znaków będzie większa niż określona przez Państwa, to wszystkie powyżej tej wartości zostaną pominięte.
Dokładnie tyle – zaznaczenie tej opcji spowoduje, że jeśli pole źródłowe będzie krótsze niż wartość podana w parametrze długości pola, to różnica zostanie uzupełniona spacjami.
Stały prefiks i sufiks – jest to wartość wstawiana przed danymi z bazy prefiks oraz po danych sufiks. Jeżeli np. dane tekstowe powinny być w cudzysłowie należy wstawić w prefiks i sufiks. Jeżeli pole tekstowe posiada kontynuację, to znak dla sufiksu wstawiamy w ostatnim polu, które jest kontynuacją.

 

 

Przykład dodania pola Numeru rachunku beneficjanta dla struktury importu VideoTEL.

 

Typ pola: tekst 1x35

Wymagane: Tak.

Format danych źródłowych w CPW: 90 1140 2004 0000 3202 3033 8628

Wartość oczekiwana ”90114020040000320230338628”

 

Wypełnimy następujące pola:

Nazwa: Numer rachunku beneficjanta
Rodzaj pola : Tekstowe
Tabela źródłowa: Lista przelewów
Pole źródłowe: Konto odbiorcy
Lista ignorowanych znaków: _
Długość pola: 35
Stały prefiks: ”
Stały sufiks: ”