Dekretacja FK

Początek  Poprzedni  Następny

Eksport do systemu finansowo-księgowego FK dostępny jest w menu Dokumenty/Dekretacja FK, a możliwy jest po wcześniejszym:

1. ustawieniu parametrów;

2. stworzeniu definicji dekretacji ;

3. naliczeniu wszystkich wynagrodzeń za wybrany okres

 

Dla wszystkich list dostępna jest zakładka archiwalne dekretacje, do których mamy dostęp w każdej chwili. Można je wydrukować, ale niemożliwa jest już edycja. Aby przenieść listę z zakładki bieżące dekretacje należy kliknac na wybraną pozycję prawym klawiszem i wybrać Archiwizuj, lub nacisnąć [ALT] + R. Na tej samej zasadzie działa dearchiwizacja list.

 

dekretacja_archiwum

 

 

1. Ustawienie parametrów.

 

Aby poprawnie wykonać dekretację do systemu FK, należy w zakładce "Parametry" dokonać wyboru, do jakiego programu finansowo-księgowego będzie przygotowywany plik dekretacyjny. W 'CPW' przygotowany jest eksport do kilku najbardziej popularnych na rynku aplikacji FK. Dodatkowo istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, przygotowania dekretacji do mniej znanego systemu lub po przejściu szkolenia mamy możliwość tworzenia samemu struktury pliku emisji.
Następnie w parametrach pliku dekretacji definiujemy nazwę i rozszerzenie pliku dekretacji. Istnieje możliwość automatycznego numerowania, z wykorzystaniem „!”. Wpisanie !R! wstawia w nazwie pliku rok, !M! miesiąc, a !N! kolejny numer.
Kolejną czynnością, którą należy określić w tej zakładce jest wskazanie pełnej ścieżki folderu zapisu pliku dekretacji.

 

2. Definiowanie dekretacji.

 

System 'CPW' umożliwia przygotowanie czterech rodzajów dekretacji na podstawie:

 

1.List płac
2.List zbiorczych
3.List rachunków
4.Dekretacji ogólnej.

 

Stworzenie definicji, z wykorzystaniem pierwszych trzech rodzajów dekretacji, daje możliwość dekretowania tylko w ramach wybranego rodzaju (np. Wybranie rodzaju dekretacji listy płac spowoduje możliwość dekretacji tylko listy płac). Natomiast dekretacja ogólna daje nam możliwość dekretowania każdego rodzaju listy.

 

Wybranie rodzaju dekretacji listy płac lub listy rachunków powoduje ograniczenie wyboru składników do występujących w zakresie tych list.

 

W ramach jednego rodzaju dekretacji możemy tworzyć wiele definicji w zależności od potrzeb Użytkownika. Dane pobierane do definiowanych dekretacji pobierane są z danych i naliczeń firmy (tzw. firmowość definicji dekretacji).

 

Język definicji dekretacji jest wspólny dla wszystkich naliczeń. Po wybraniu właściwej grupy naliczenia należy określić:

pozycje, podpozycje - ustawienie takiej samej pozycji i podpozycji będzie powodować sumowanie składników,
wybrać składnik listy wynagrodzeń,
opisać pozycję - to pole daje nam możliwość ustawienia własnej nazwy składnika ,
mnożnik, czyli wartość liczbową, przez którą należy pomnożyć wyliczoną wartość pozycji dekretacji,
stronę księgowania Winien, Ma
czy konto jest syntetyczne, czy analityczne.
Dostępne są następujące kody:

 

Dekretacja FK - kody definicji dekretacji

   Użycie ich pozwala rozdekretować składniki pochodne (np. składki ZUS), według proporcji udziału danego składnika odpowiednio w :

!S! - podstawie do ubezpieczenia społecznego,
!Z! - podstawie do ubezpieczenia zdrowotnego,
!K! - kwoty do opodatkowania.

 

Znak # wstawiany w polu konta jest podmieniony na symbol analityczny pracownika (Konto analityczne) lub symbol(e) grupy kosztowej (konto syntetyczne)        

Dekret syntetyczny jest to pojedynczy zapis na kwotę będącą sumą wszystkich pozycji, a dekret analityczny jest to wielopozycyjny dekret rozbity na poszczególnych pozycjach.

 

  Przykładowa definicja dekretacji.

 

Po ustawieniu parametrów i zdefiniowaniu pól dekretacji, można przystąpić do stworzenia pliku dekretacyjnego w odpowiedniej zakładce na podstawie list płac, list zbiorczych lub list rachunków.

Po wybraniu zakładki należy wybrać w tabeli właściwą pozycję, a następnie kliknąć ikona_dodaj_nowy_rekord. Pojawi się okno dialogowe:

 

 

 

 

Wybieramy schemat dekretacji utworzony wcześniej. Wynikiem tej operacji będzie utworzony plik, który zostanie zapisany, w określonej wcześniej przez Użytkownika lokalizacji, gotowy do wczytania do programu FK.

 

Dla list płac i list zbiorczych z menu kontekstowego możliwe jest pokazanie/ukrycie następujących kolumn: symbol automatyczny, opis, data utworzenia, data blokowania, koszt, ZUS, wypłata.

 

Dodatkowo wyświetlona będzie informacja o przygotowanym pliku emisji, gdzie podane będą informacje takie jak:

Symbol paczki – jest to numer listy,
Zapisana w pliku – jest tu podana ścieżka do pliku jego nazwa oraz rozszerzenie,
Standard emisji – jest tu podana informacje o wybranym przez użytkownika standardzie w punkcie 1. ustawieniu parametrów,
Podgląd struktury utworzonego pliku,

 

 

Możemy również obejrzeć rozpisanie naszej dekretacji na poszczególne wcześniej zdefiniowane przez nas konta:

 

 

UWAGA !

Dla ułatwienia przeglądania i analizy danych dla kont analitycznych - w kolumnie "Dotyczy" podawane jest nazwisko oraz imię pracownika.

 

UWAGA!

Przy kopiowaniu definicji dekretacji, zalecane jest ponowne sprawdzenie przeliczeń, jako że w momencie powielania danych mogą pojawić się różnice i błędy w naliczeniach.

 

UWAGA!

Jeśli pole "Analityka"  nie zostanie przez nas wypełnione - w dokumentach wymagających podania tego symbolu, program będzie korzystał z 10 pierwszych liter nazwiska pracownika. Aby uniknąć sytuacji, gdy wśród zatrudnionych są osoby o tym samym nazwisku i program traktuje je jak jedną, wprowadzono opcję tworzenia numeru analityki bazując na PESELu. Należy wejść w Dekretacja FK/Parametry i zaznaczyć:

analityka_pesel

 

Możemy dla tej samej listy tworzyć wiele zapisów: poprzez dodawanie nowych pozycji ikona_dodaj_nowy_rekord - będziemy wtedy posiadać historie zmian lub przegenerowywać ten sam dekret przycisk_ptaszek.

 

Uwaga!

Jeżeli przegenerujemy przycisk_ptaszek dekretację - to zrobi się ona na nowo, z uwzględnieniem wprowadzonych zmian od poprzedniej generacji oraz zostanie utworzony nowy plik do wczytania dla aplikacji Finansowo-księgowej.

 

Parametry

 

W parametrach mamy możliwość ustawienia:

format struktury pliku, wybierany z listy (definiowane, Legat Windows, Raks 2000, Symfonia, Raks SQL)
dekretacja odbędzie się bez agregacji w ramach pozycji (jeżeli dekretacje posiadają takie same numery pozycji)
zostanie przeprowadzona agregacja list składowych w trakcie tworzenia dekretacji list zbiorczych
autokorekta zaokrągleń dekretów (F.P., F.G.Ś.P., F.E.P) ( korekta ewentualnych różnic i błędów w naliczaniu funduszy)
dopuszczanie dekretów jednowierszowych (numer podpozycji)
tworzony będzie opis dekretacji z symbolu listy (zamiast z opisu)
przy braku analityki, użyty będzie PESEL pracownika (zamiast nazwiska, aby uniknąć identycznych nazwisk)
określenie numeru startowego dla numeracji paczek na określony przez nas rok
w parametrach pliku dekretacji określamy nazwę pliku, jego rozszerzenie oraz miejsce, gdzie ma zostać zapisana dekretacja .

 

Program 'CPW' dopuszcza używanie następujących symboli:

!R! - wstawia rok
!M! - wstawia miesiąc
!N! - wstawia kolejny numer
!L! - wstawia opis dokumentu

 

Program umożliwia ustalanie dla list płac, list zbiorczych i pozostałych kontrolek grupy kosztowej na podstawie:

miesiąca podatkowego
miesiąca kosztowego
miesiąca ZUS
końca okresu naliczanego
miesiąca listy (tylko dla listy zbiorczej)
daty listy (tylko dla listy zbiorczej)

 

Definicja pola Dotyczy umożliwia zdefiniowanie pola przy tworzeniu dekretacji tak aby można było sortować dekretację wg. innych opisów niż imię i nazwisko

 

Struktura pliku emisji

W strukturze emisji mamy możliwość określenia formatu w jakim zostanie utworzona dekretacja.

 

Dekretacja do systemu FK - struktura pliku emisji

 

Po wybraniu formatu otworzone zostanie okno podrzędne, w którym będziemy mieli podgląd Definicji ogólnych danego formatu, które nie są polami z możliwością edycji. W pozycjach specyfikacji widzimy jakie składniki/informacje brane są pod uwagę w danej metodzie.

 

I.Definiowany 1

 

Dekretacja: struktura pliku emisji - definiowany (definicje ogólne)     Dekretacja: struktura pliku emisji - definiowany (pozycje specyfikacji)

 

II.Raks 2000 102

 

Dekretacja: struktura pliku emisji - Raks 2000 (definicje ogólne)   Dekretacja: struktura pliku emisji - Raks 2000 (pozycje specyfikacji)

III.Legat Windows 101

 

    Dekretacja: struktura pliku emisji - Legat Windows (definicje ogólne)     Dekretacja: struktura pliku emisji - Legat Windows (pozycje specyfikacji)

 

Dekretacja: struktura pliku emisji - Legat Windows (dodatkowy plik nagłówka)