Składniki wynagrodzeń

Początek  Poprzedni  Następny

Edycji składników wynagrodzenia dokonujemy w menu Konfiguracja/Składniki wynagrodzeń.

 

Składniki wynagrodzeń - tabela okna głównego

 

Każdy składnik biorący udział w naliczaniu musi posiadać charakterystykę, określającą sposób naliczenia i wzajemne powiązania pomiędzy składnikami. Większość używanych składników wynagrodzenia może mieć nazwę nadaną przez Użytkownika (nazwy wyjściowe w programie są tylko propozycją producenta).

 

UWAGA !

Składniki nie podlegające modyfikacji znajdują się w zakładkach "Predefiniowane I" i "Predefiniowane II".

 

W programie składniki podzielono na kategorie i umieszczono je w pięciu oddzielnych zakładkach:

 

1.Składniki funduszu osobowego

Dotyczą pracowników zatrudnionych na etat. Można je dowolnie nazywać i definiować. Są to składniki lewej strony, które mogą podlegać opodatkowaniu oraz oskładkowaniu ZUS.

 

2.Składniki funduszu bezosobowego

Dotyczą  pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnych. Można je dowolnie nazywać i definiować.

 

3.Predefiniowane I

Zakładka zawiera składniki o stałej procedurze naliczania (potrącenie chorobowe, zaliczka podatku itd. ), których nie można edytować i modyfikować. Wszystkie dane tutaj zawarte, mają dla Użytkownika charakter informacyjny. Składniki te na liście wynagrodzeń zajmują miejsce po składnikach lewej strony.

 

4.Potrącenia / Dodatki

W tej zakładce konfigurujemy składniki prawej strony, a więc takie, które nie podlegają ani opodatkowaniu, ani składkom ZUS.

 

5.Predefiniowane II

Zakładka zawiera również składniki o stałej procedurze naliczania (zasiłek porodowy, razem do wypłaty, przelewem na konto, gotówką), których sposób naliczania nie podlega modyfikacji przez Użytkownika, a dane o składnikach mają tu charakter informacyjny. Na liście wynagrodzeń znajdują się po składnikach prawej strony.

 

Aby naliczenia na listach wynagrodzeń przebiegały prawidłowo - każdy składnik dostępny do indywidualnej modyfikacji musi być właściwie przez Użytkownika zdefiniowany.

Korzystając z dostępnych funkcji na pasku narzędziowym możemy tutaj:

dodawać nowe pozycje,
definiować składniki nowe lub stare dostępne do edycji,
zmieniać kolejność składników na liście płac,
kasować składniki dostępne do edycji, jeżeli nie były dotychczas wykorzystane w naliczeniach dla pracowników. W przeciwnym wypadku wyświetli się komunikat:

 

Info o niemożności skasowania danego składnika

UWAGA!

Możemy modyfikować cechy już istniejących składników, ale ponieważ ich właściwe zdefiniowanie warunkuje poprawne naliczanie wynagrodzeń na listach, wejście do ich edycji musi być świadome. Z tego względu wprowadzono pole wyboru Pole wyboru_dostepna_edycja_parametrow_skladnika, które  zabezpiecza przed zmianami zrobionymi "niechcący".

 

Aktualny stan wszystkich składników, których używamy przy konstruowaniu wzorców list wynagrodzeń, jest widoczny w tabeli okna głównego. Poszczególne kolumny informujące o charakterystyce każdego ze składników jak: Algorytm, Zależność Od Czasu Nie, Zależność od Czasu Proporcjonalna, Brutto Kosztowe TAK, Kwota Netto, Składka Społeczna, Składka Zdrowotna, Koszty Uzyskania Nie, Koszty Uzyskania Kwotowe, Podatek Nie, Podatek Wg Skali, Podatek Indywidualny itp., w zależności od naszych potrzeb, można ukryć lub pokazać na ekranie za pomocą menu kontekstowego.

 

Aby zobaczyć i edytować szczegóły dotyczące wybranego składnika - podświetlamy go w tabeli głównej i wchodzimy w podokno, które zawiera trzy zakładki:

Własności podstawowe;
Definicje formularzy;
Grupa kosztowa.

 

Zakładki podokna dla wybranego składnika wynagrodzeń.