Ustawiania paramentów firmowych i indywidualnych

Początek  Poprzedni  Następny

Ustawiania paramentów firmowych i indywidualnych.

1.Gdzie jest parametr do określenia czy firma płaci na PPK?

Parametry firmowe do ustawień naliczania PPK są w Konfiguracja/Parametry naliczania/ Pracownicze Plany Kapitałowe:

ppk_1

a)pierwszy parametr służy do wybrania ustawowego terminu stosowania przepisów o PPK, które są rożne dla poszczególnych firm.
b)drugi parametr staje się aktywny przy wybraniu z listy pozycji "inny termin" w pierwszym parametrze.
c)w trzecim parametrze użytkownik określa od kiedy mają być naliczane składki w ramach PPK
d)czwarty aktywny parametr dotyczy terminu opłacania składek PPK. Domyślnie jest on ustawiony jak miesiąc następny ale można ustawić na miesiąc bieżący. Skutkiem tego jest automatyczne ustawianie daty wypłaty PPK przy tworzeniu list płac/rachunków.
e)piąty parametr dotyczy ustawienia rozliczania przychodów ze składek PPK w ramach funduszy. Jest on domyślnie ustawiony na tak, co oznacza, że tylko w ramach danego funduszu (osobowego lub bezosobowego) będą rozliczane przychody ze składek PPK
f)szósty parametr służy do ustalenia wymaganego stażu dla PPK. Domyślnie jest 90 ale użytkownik może zmienić na 3 miesiące.
g)ostatni parametr dotyczy czy pracownik wymaga wcześniejszego zgłoszenia do PPK zanim zostaną mu naliczone składki.
2.Gdzie się wpisuje numer umowy z PPK oraz upoważnioną osobę?

Należy wejść w Kartoteki/Dane Firmy/Pracownicze Plany Kapitałowe:

ppk_2

 

3.W którym miejscu ustawia się parametry/wartości ogólne dla firmy?

Należy wejść w Konfiguracja/Wartości stałe/ Pracownicze Plany Kapitałowe:

ppk_3

 

a)Pierwszy parametr służy do ustawienia ogólnego procentu obowiązkowej składki PPK dla pracowników.
b)Drugi parametr dotyczy przekraczania % minimalnego wynagrodzenia. Określa on od jakiego procentu minimalnego wynagrodzenia pracownik może zgłosić ograniczenie naliczania składki obowiązkowej.

Przykład  (na dzień 12 lipca 2019 – kwota minimalnego wynagrodzenia 2250,00zł):

Pracownik dostaje 2250zł płacy zasadniczej oraz 225zł premii. Obydwa składniki wchodzą do PPK.

2250zł+225zł=2475zł                2475zł<120%*2250zł

W tej sytuacji pracownik ma prawo do złożenia wniosku o obniżenie obowiązkowej składki.
Parametry dla pracownika są opisane w pkt 4.b.v. i 4.b.vi.

c)Trzeci parametr służy do ustawienia ogólnego procentu obowiązkowej składki PPK pracodawcy.
d)Czwarty parametr służy do ustawienia ogólnego procentu dobrowolnej składki PPK pracodawcy. Dzięki temu nie ma potrzeby ustawiania jej indywidualnie na pracowniku (jest taka możliwość).

 

4.W którym miejscu ustawia się indywidualnie parametry na pracowniku dla PPK?

Należy wejść w Kartoteki/kartoteka osobowa/Dane PPK:

ppk_4

a.Status uczestnictwa  informuje o:
i.Program nie uruchomiony przez pracodawcę – parametr w pkt.1. jest ustawiony na nie.
ii.Indywidualna rezygnacja z udziału w uczestnictwie – parametr w pkt. 4.b.i. jest ustawiony na nie.
iii.Brak możliwości udziału uczestnika w wieku poniżej 18 lat – osoba poniżej 18 roku życia nie może brać udziału w PPK
iv.Nie przepracowanie wymaganych 90 dnia - osoba jest zatrudniona poniżej 3 miesięcy w firmie (w ciągu roku)
v.Brak aktualnego zatrudnienia - osoba nie ma ważnej umowy
vi.Brak dobrowolnego udziału uczestnika w wieku powyżej 55 lat – osoba, która ukończyła 55 lat i nigdy wcześniej nie uczestniczyła w PPK (brak naliczonej listy płac ze składkami PPK i złożonego raportu) i nie złożyła deklaracji, że chce uczestniczyć  - parametr w pkt. 4.b.ii. – nie.
vii.Brak możliwości udziału uczestnika w wieku powyżej 70 lat – osoba, która ukończyła 70 lat i nigdy nie uczestniczyła w PPK. Taka osoba nie może uczestniczyć w PPK.
viii.Wznowione automatycznie uczestnictwo w PPK – Rezygnacja złożona w czerwcu 2020 roku będzie skuteczna do 1 kwietnia 2023 roku, czyli do tzw. pierwszego automatycznego wznowienia wpłat do PPK. Kolejne wznowienie nastąpi od dnia 1 kwietnia 2027 roku. Wpłaty będą wznawiane co 4 lata począwszy od 1 kwietnia 2023 roku dla wszystkich osób, które w okresie od poprzedniego wznowienia wpłat złożyły deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat, a które już po złożeniu tej deklaracji nie złożyły pracodawcy wniosku o dokonywanie wpłat, zgodnie z art. 23 ust. 10 ustawy o PPK..
ix.Uczestnik nie przepracował wymaganych trzech miesięcy – osoba w okresie ostatnich 12 miesięcy nie przepracowała 3 miesięcy. Parametr, który ma tego nie badać jest opisany w punkcie 4.b.vii.
x.Uczestnictwo w ramach PPK – osoba uczestniczy w PPK.
xi.Dobrowolne uczestnictwo w ramach PPK – osoba po 55 roku życia, która wcześniej nie uczestniczyła w PPK (brak naliczonej listy płac ze składkami PPK i złożonego raportu) i złożyła deklaracje, że chce uczestniczyć (pkt.4.b.ii. – tak) i ma teraz naliczoną listę płac ze składkami PPK i złożony raport.
b.Parametry składek PPK:
i.Uczestnictwo w PPK – możliwość ustawienia dla danej osoby na tak/nie czy uczestniczy w PPK. Data jest istotna, ponieważ wniosek o nieuczestniczeniu w PPK jest ważny przez 4 lata.
ii. Dobrowolny udział osoby wykluczonej przez osiągnięcie wieku 55 lat – parametr na tak/nie dla osób po 55 roku życia, która wcześniej nie uczestniczyła w PPK i ma zamiar.
iii.Wysokość (%) dobrowolnej składki pracownika – określenie indywidualnego procentu wysokości dobrowolnej składki uczestnika.
iv.Wysokość (%) indywidualnej składki pracodawcy (0-> ogólna) – podanie procentu indywidualnej składki pracodawcy. Jeżeli ma być taka jak ogólna należy zostawić 0. Dotyczy to składki dobrowolnej pracodawcy.
v.Korzystanie z możliwości ograniczenia obowiązkowej składki pracownika (niski dochód) – parametr na tak/nie jeżeli pracownik nie osiąga procentu minimalnego wynagrodzenia (pkt. 3.b).
vi.Wysokość (%) ograniczonej składki obowiązkowej – jeżeli powyższy parametr jest ustawiony na ‘tak’, to można wpisać mniejszy procent obowiązkowej składki na PPK.
vii.Nie badaj wymaganego okresu zatrudnienia 3 miesięcy – po zaznaczeniu kwadracika program nie będzie sprawdzał czy osoba jest powyżej 3 miesięcy na umowie o pracę lub umowę cywilnoprawną.
c.Dane identyfikujące uczestnika PPK:
i.Zapasowy identyfikator informatyczny – identyfikator zatrudnienia osoby aplikacji kadrowej pracodawcy. Musi być unikalny w ramach danej firmy. Identyfikator pomocniczy. W Cenzusie jest nim domyślnie PESEL.
ii.Identyfikator ewidencji PPK uczestnika PPK.
iii.Unikalny numer nadany przez instytucję finansową, np. Na rachunku, który uczestnik ma nadany przez instytucję finansową.

 

UWAGA! Jeżeli uczestnik PPK nie złoży rezygnacji z uczestnictwa z PPK po ustaniu zatrudnienia to od jego późniejszych wynagrodzeń (np. ekwiwalent, premia roczna, premia kwartalna) będą naliczane składki PPK.

UWAGA! Jeżeli nie są prowadzone umowy cywilnoprawne dla zleceniobiorców to aby naliczały im się składki PPK, musza być one wcześniej dodane RĘCZNIE na raporcie zgłoszeniowym PPK.

 

UWAGA!  Dla osób bez ważnej umowy na dzień wypłaty dla których nie ma zgłoszenia w raporcie PPK nie zostaną naliczone składki na PPK

 

UWAGA! Zgodnie z art. 27 ust. 7 ustawy o PPK zmieniona wysokość wpłaty dodatkowej lub rezygnacja z jej dokonywania obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył zmianę deklaracji.

 

 

Kontrolka to udostępnia import/eksport zbiorczych danych pracowniczych ze specjalnie stworzonego arkusza 'Excel'.