Sprawdzenie naliczeń

Początek  Poprzedni  Następny

Jedną z ważniejszych czynności przy obliczaniu wynagrodzeń jest sprawdzenie naliczeń. Program posiada pomocniczą funkcję, która to realizuje. Wywołujemy ją klawiszem [F9] lub rozwijamy w pasku narzędziowym ikonę przycisk_zestaw_funkcji_pomocniczych i klikamy na pasek Sprawdzenie naliczen_F9_pasek - na poziomie całej listy oraz na poziomie wybranego pracownika.

 

UWAGA !

Jeśli chcemy, aby program wyłączył ze sprawdzania wybrane składniki, należy je zaznaczyć w menu Konfiguracja/Typy list wynagrodzeń - odpowiednio w kolumnie "Bez kontroli (F9) na liście" lub/oraz "Bez kontroli (F9) na pracowniku".

 

 

W przypadku zgodności obliczeń programu wg ustalonych algorytmów z kwotami w tabeli na liście dla danego pracownika (w tabeli bowiem można ręcznie je wpisywać), pojawi się okno:

 

okno info - brak różnic

 

Jeśli program zlokalizuje różnicę w naliczeniach, ukaże się okno z informacją:

 

Okno info - różnice na liście

 

 

UWAGA !

Stojąc na danym składniku lub powyżej niego w tabeli - naciskając przycisk przycisk_przelicz na pasku narzędziowym lub z menu kontekstowego pod prawym przyciskiem myszy możemy wywołać opcję "Przelicz" - program zamieni różniące się kwoty z listy na wyliczone algorytmem. Warunkiem poprawnego przeliczenia wszystkich pozostałych składników zależnych od tego, który chcemy poprawić jest ustawienie kursora na nim lub powyżej niego w tabeli.

Opcja "Przelicz" jest aktywna, gdy dany pracownik nie jest zablokowany.

 

 

Podczas pracy z programem może się zdarzyć, że wyliczona przez nas kwota danego składnika jest inna od kwoty przez nas oczekiwanej. Jeżeli wyniknie taka sytuacja, mamy możliwość obejrzenia sposobu wyliczenia danego składnika przez program. W tym celu należy podświetlić składnik, który naszym zdaniem jest błędnie policzony i nacisnąć przycisk przycisk_znak_zapytania_naliczanie. Na ekranie wyświetli się okno z opisem, jakim sposobem program otrzymał daną wartość końcową:

 

Okno - sposób wyliczenia składnika "Premia uznaniowa"

 

Jeśli wyliczona kwota wydaje się błędna, program pozwala na ręczne wpisanie innej wartości składnika. Należy pamiętać, że zmian można dokonywać tylko na "odblokowanym" pracowniku.

 

 

Uwaga!!!

Zmiana w definicji składnika zależnego od czasu pracy (parametr zmniejszany na pozycji), po naliczeniu wynagrodzeń, skutkuje różnicą w sposobie potrącenia i wymaga przeliczenia list wynagrodzeń w celu zapewnienia prawidłowych naliczeń choroby i urlopu w późniejszym okresie.

Poniżej przedstawiamy przykładowe okno wywołane na liście płac przyciskiem przycisk_znak_zapytania_naliczanie, z komunikatem informującym o tej konieczności.

 

 

Sprawdzanie naliczeń [F9] w powyższym przypadku skutkuje wyświetlaniem kwoty wyliczonej identycznej jak kwota z listy (kwota podstawy i zmniejszenia za nieobecność jest taka sama dla obu przypadków). Jednak nie zwalnia nas to z konieczności przeliczenia tego składnika w celu zapewnienia prawidłowych naliczeń choroby i urlopu w późniejszym okresie:

 

 

Po przeliczeniu składnika program nie będzie już pokazywał różnicy wynikającej ze zmiany sposobu potrącenia.